אונקולוגיה היא ענף ברפואה העוסק בחקר גידולים ובמיוחד במחלת הסרטן ובטיפולים הקשורים אליהם.
שיקום אונקולוגי מיועד לנשים וגברים, חולים ומחלימים מסרטן. 

בשנים האחרונות הפיזיותרפיה האונקולוגית תופסת תאוצה וביסוס קליני בארה”ב, ובשלבי פריצה ראשוניים גם בארץ.  הקשר בין שיקום לאונקולוגיה הופך להדוק יותר.
בעבר כאשר אדם אובחן עם מחלת הסרטן, היעד והמשאבים הופנו לטובת הארכת תוחלת החיים ושיקום לא היה חלק מהמערך הטיפולי. כיום, עם התקדמות עולם המדע והרפואה, ישנה גם עלייה בתוחלת החיים של חולים ומחלימים מסרטן והם נאלצים להתמודד ולחיות לצד תופעות הלוואי של המחלה עצמה ו/או הטיפולים סביבה. תופעות הלוואי יכולות להיות מוקדמות או מאוחרות ולהימשך גם שנים לאחר סיום הטיפולים.

תופעות הלוואי עלולות לפגוע במערכות שונות בגוף, וחשוב מאד לאבחן ולטפל בהן על מנת להקל על הכאבים ולשפר את איכות חיי המטופל.

 

פיזיותרפיה אונקולוגית שיקום אונקולוגי

מערכות הגוף שעלולות להיות מעורבות ומתאימות לפיזיותרפיה אונקולוגית:

  • מערכת שריר-שלד: כאבים, חולשת שרירים, הגבלה בטווחי תנועה.
  • מערכת העצבים: פגיעה בשיווי משקל, נוירופאתיה (ירידת תחושה בכפות ידיים ורגליים)
  • מערכת הנשימה: ירידה בסיבולת
  • עייפות, ירידה באנרגיה
  • המערכת הלימפטית: בצקות ו/או לימפאדמה (הצטברות של נוזלים במקומות שונים בגוף), תסמונת המיתר.

שיקום אונקולוגי

השיקום האונקולוגי מאפשר מעקב וליווי צמוד של המטופל על ידי פיזיותרפיסט מומחה בתחום ומסייע בשיפור התפקוד היומיומי ואיכות חייהם של החולים והמחלימים. שיקום זה עוסק בין היתר בשיפור סבולת, הפחתת מתח וחרדה, הקלה על כאבים הקשורים לסרטן, בניית תכנית אימונים מותאמת אישית, טיפול בקשיי נשימה ובבעיות שיווי משקל, טיפול בצלקות (ניתוחיות או על רקע של הקרנות) ובבצקות שעלולות להיווצר מהמחלה או הטיפולים בה ובמידת הצורך התאמה של אביזרי עזר שונים וחבישות.  

חשוב להבין כי הטיפול איננו אחיד לכולם אלא מותאם אישית לכל מטופל בהתאם למצבו הקליני והטיפול הספציפי שמקבל למחלת הסרטן. 

עיסוי לימפטי – לימפאדמה

הטיפול בבצקות/לימפאדמה על רקע אונקולוגי כולל בין היתר ניקוז לימפטי ידני, חבישות לחץ (במידת הצורך) ובניית תכנית אימונים מותאמת אישית. הניקוז הלימפטי הינו טכניקת עיסוי מיוחדת ועדינה מאד שנועדה לשנע את הנוזל הלימפטי שבגוף מאיזורים חסומים וגדושים אל אזורים תקינים אחרים בגוף ובכך להפחית סיכון לתחלואה נוספת ולשיפור בנראות ובאיכות חייו של המטופל. 

 

ד”ר לפיזיותרפיה – ליטל ערד

ליטל ערד

בוגרת תואר ראשון בפיזיותרפיה B.PT מטעם אוניברסיטת תל אביב (2006) ותואר ד”ר קליני לפיזיותרפיה D.PT מטעם אוניברסיטת סטוני ברוק בניו יורק (2011).
מטפלת לימפטית מוסמכת משנת 2010 ובעלת הכשרה בתחום השיקום האונקולוגי מטעם Physiological Oncology Rehabilitation Institute בדנבר קולורדו.

2008-2017 פיזיותרפיסטית בבית החולים St. Luke’s Mount Sinai בניו יורק תוך התמקדות בסרטן השד ובטיפולים לימפטיים.
2018-2020 פיזיותרפיסטית בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר תוך דגש על מטופלים לאחר ניתוחים אונקולוגיים שונים

אני מאמינה באנושיות ותקשורת בין אישית כאלמנטים מהותיים של השיקום הפיזיקאלי, אשר בד בבד עימו, יכולים להשפיע לטובה ולשפר את איכות חייו של אדם. גם כאשר מתמודדים עם מחלות כרוניות מתמשכות, לרבות סרטן, חשוב מאד לעבור תהליך שיקומי שכזה על מנת להתמודד בצורה מיטבית עם המחלה ותופעות הלוואי שלה. מקצוענות, מסירות ורגישות הם ערכי יסוד שמהווים נר לרגלי בכל רגע

 

באסטריקס פיזיותרפיה תקבלו מעטפת חמה וטיפול אישי ומקצועי על ידי מומחית בתחום האונקלוגי –  ד”ר לפיזיותרפיה ליטל ערד.
לפרטים נוספים וייעוץ טלפוני ללא עלות חייגו אליי – 052-8003838  ליטל

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם 

לימפאדמה - טיפול בבדקות - עיסוי לימפטי