כאבי שכמות – כל מה שרציתם לדעת

השכמות הן למעשה חלק מסוים מן הגב העליון. השכמות הינן חלק ממפרק הכתף, בעיות כתפיים שונות עשויות להוביל לכאבי שכמות חוזרים.

מעבר לכך שהשכמות הן נקודת ריכוז של שרירים, הן גם איזור בגוף שיכול להעיד על המצב הנפשי והאנרגטי שלנו. ישנם מקרים בהם כאבי שכמות אינם נובעים דווקא מבעיה אורטופדית כזו או אחרת, כדי לטפל בצורה נכונה ומדויקת בכאבי שכמות יש לאבחן את הבעיה בצורה מקיפה לבדוק לעומק את הסיבות השונות שיכולות לגרום לכאבים, חלק מן הסיבות הללו הן: לחצים נפשיים, דפוס ישיבה לא נכון וכו הלאה.

כאבי שכמות

כאשר אנו מדברים על עצם השכם אנחנו למעשה מדברים על העצם המחברת בין עצם הזרוע לעצם הבריח. המבנה של עצם השכם הוא בצורת משולש והיא דקה ושטוחה במיוחד.

עצמות השכמות הקיימות בגופנו נמצאות בחלקו האחורי והעליון של כלוב הצלעות, מדובר על עצמות בעלות טווח תנועה רחב ומורכב. יכולות התנועה של עצם השכם נובעת מחיבור שלה לעצם הבריח ומערכת השרירים של חגורת הכתף.

כאבי שכמות יכולים לצוץ לתקופה קצרה של מספר ימים או מספר שבועות, אך ישנם מקרים בהם כאבי שכמות הופכים לכאבים כרוניים ופוגעים ברמת איכות החיים של הסובל מהם באופן משמעותי.

בדרך כלל הכאבים יופיעו מעל לשכמה השמאלית, מעל לשכמה הימנית או בין העצמות.

כאבי שכמות – למה הם כל כך פופולריים?

אין ספק כי אנשים רבים סובלים מכאבי שכמות במהלך שגרת החיים שלהם. בחלק גדול מן המקרים מדובר על כאבים אשר מוקרנים מן הצוואר או שמא מדובר בכאבים הנובעים ממתח נפשי או מדלקות בשרירים.

בעידן של ימינו חלק גדול מהאוכלוסייה מעדיף לשבת אל מול המסך במשך שעות רבות מאשר לצאת החוצה ולבצע פעילות גופנית. עקב הישיבה הממושכת אל מול המסך בצורה כפופה ולא נכונה אנשים רבים סובלים מבעיות בגב ובשכמות.

בנוסף על כך, חלק גדול מן העבודות כיום דורשות הספק עבודה גבוה מאוד ויכולת ריכוז גבוהה לאורך זמן רב, הדרישות הללו מובילות בסופו של דבר ללחצים גופניים ונפשיים שעלולים לגרום לכאבי שכמות.

כמו כן, שהייה ממושכת אל מול מסכים גורמת לכמות גדולה של דם לזרום לאזור העיניים ולאזור השכמות.

מקרים של לחץ דם נמוך או זרימה לקויה של דם מפחיתים את הזרימה של הדם אל אזור הראש ואל אזור הכתפיים והשכמות. כל אלו יחד עלולים להוביל למצבים של כאבי שכמות.

כאבי שכמות – כיצד ניתן לאבחן?

ברוב המקרים אבחנה של כאבים בשכמות תכלול את השאלות הבאות: מהי התדירות בה מופיעים הכאבים, מה סוג הכאב, מהי רמת העוצמה של הכאב, מהו המיקום המדויק של הכאב, באילו שעות במהלך היום הכאב מופיע בדרך כלל, אילו פעולות גורמות לכאבים להופיע ועוד. כמו כן הרופא המטפל יבצע בדיקות פיזיות שונות למטופל, במקרים בהם הכאבים מוקרנים מהצוואר הרופא המטפל יבקש מן המטופל לעבור צילום CT או MRI של עמוד השדרה הצווארי ולאחר מכן הוא יפענח את התצלומים.

הסיבות השונות לכאבים בשכמות

  • כאבים כרוניים בשרירים – השכמות שלנו מורכבות ברובם מגידים ושרירים. חלק מכאבי השרירים יכולים להשפיע גם על אזורי השכמות. קיימות סיבות רבות לכאבי שרירים לרבות: מחסור במגנזיום, לחצים נפשיים, תזונה לא נכונה, בעיות בלחץ הדם, בעיות בזרימה של הדם, מחלות שונות שגורמות לכאבי שרירים ועוד.
  • שינוי בעורף ובצוואר – שינויים בחוליות אשר קיימות בצוואר שלנו עלולים להוביל למצב בו קיים לחץ רב על כלי דם ועל עצבים אשר מעצבבים את השכמות שלנו. המקרים הפופולריים ביותר הינם פריצת דיסק, בלט, המרווח הבין חולייתי נהפך לצר יותר, תעלת חוט השדרה הופכת צרה יותר ועוד. במרבית המקרים בהם הצוואר הוא חלק מן הבעיה, המטופל יסבול מבעיות נוספות מעבר לכאבים בשכמות, חלק מן הבעיות הללו הן: הגבלת טווח תנועה של הצוואר, הופעת כאבים בעמוד השדרה הצווארי ובחלק מן המקרים גם תחושה של נמלול בזרוע ובכף היד.
  • מאמץ יתר – הרמה של משקלים כבדים, מאמץ גופני מתמשך לאורך זמן ותנועות אחידות הפועלות על הגב לאורך זמן הן סיבות נפוצות לכאבי גב וכאבי שכמות.
  • עקמת גב – חלק גדול מהאוכלוסייה סובלים מכך שגובה המותניים שלהם וגובה הכתפיים שלהם לא מאוזן. לצורך הדוגמא, כתף ימין ממוקמת גבוה יותר מכתף שמאל. במצבים מן הסוג הזה הגוף שלנו מנסה לצמצם ככל האפשר את הנזקים לעמוד השדרה, הוא עושה זאת על ידי כיווץ של שרירי השכמות ושל השרירים בגב התחתון. עקמת יכולה ללוות אדם מהרגע בו הוא נולד, אך היא יכולה גם להתפתח במהלך השנים בעקבות שינויים בעמוד השדרה או בעקבות כיווצי שרירים חוזרים.
  • מחלות ריאה שונות – מחלות ריאה שונות כמו למשל אסטמה או שיעולים חוזרים עלולים להוביל למצב של כאבים בשכמות. השיעולים החוזרים גורמים להרעדת בית החזה ומשפיעים על חלקו האחורי של בית החזה – שם נמצאים גם שרירי השכמות שלנו. במקרים מן הסוג הזה הפתרון הטוב ביותר הוא לטפל בשורש הבעיה עצמה, כלומר לטפל בבעיות הנשימה.
  • Trigger points – ישנם מקרים בהם מתח בגידים שלנו או שמא הצטברות של חומצות חלב בשריר עשויים להוביל לשינוי של השרירים, שיני שבא לידי ביטוי בהצטברות על גבי השריר. ניתן להרגיש מעין גולה קטנה כאשר נוגעים באזור. כתוצאה מן ההצטברויות הללו נוצר לחץ על העצבים ועל כלי הדם השונים, ובשל כך יכולים להיגרם כאבים בשכמות.
  • כאבי כתפיים – השכמות שלנו הן חלק ממפרק הכתף. במקרים בהם יש קרע בגיד הכתף, דלקת בכתף או במקרים של כתף קפואה, הכאב עלול להקרין גם לשכמות, הדבר נפוץ במיוחד במקרים בהם הדלקת מתחילה להתפשט.
  • שחיקה של הסחוס – תופעה זו אינה נפוצה כל כך באזור השכמות ונפוצה יותר באזורי מפרק הכתף והברך. אך למרות זאת, במקרים בהם אדם סובל מדלקות פרקים או במקרים של שחיקה של הסחוס יכול להיווצר מצב של חיכוך בין מפרק הירך למפרק השכמות, דבר אשר עלול להוביל לכאבי שכמות.
  • שינה לא תקינה – שינה על גבי מזרן שאינו מתאים ועל גבי כרית שאינה מתאימה לגוף עלולה להוביל להיווצרות של דפוסי שינה לא תקינים הבאים לידי ביטוי בהופעה של כאבים בשכמות כאשר קמים בבוקר, הכאבים דועכים במהלך היום. בני אדם אשר ישנים על הבטן יכולים לפתח בעיה צווארית שתבוא לידי ביטוי בעתיד באמצעות כאבים שמוקרנים לאזור השכמות.

כיצד ניתן לטפל בכאבי שכמות?

קיימות מספר שיטות שונות אשר באמצעותן ניתן להקל על הכאבים בשכמות. בראש ובראשונה אתם יכולים לגשת לבית המרקחת ולבקש תרופות משככות כאבים, במידה ומדובר בדלקת מסוימת ניתן לבקש גם תרופה נגד דלקת. דרך נוספת לטיפול בכאב היא על ידי טיפולי פיזיותרפיה הכוללים בתוכם תרגילים שונים וגם עיסוי בנקודות ספציפיות.

יתרה מכך, ישנם טיפולים באמצעות גלי הלם וגלי קול אשר עוזרים לשכך את הכאבים.

הדבר החשוב ביותר כאשר זה נוגע לכאבי גב וכאבי שכמות הוא שינוי של אורח החיים, תרגול של יציבה תקינה וביצוע של פעילות גופנית באופן קבוע.

הגורמים העיקריים לכאבים בשכמות

ניתן למנות גורמים רבים אשר עלולים לגרום להתפתחות של כאבים בשכמות, בדרך כלל נוהגים לחלק את כלל הגורמים ל-2 קבוצות:

הקבוצה הראשונה כוללת בתוכה כאבים הנובעים כתוצאה מפציעה באחת מעצמות השכמות או כתוצאה מפגיעה באחד מן המבנים הקיימים באזור של השכמות ( גידים, עצמות הקיימות באזור ושרירים), כאבים הנובעים מנפילה, חבלה או פציעת ספורט.

הקבוצה השנייה כוללת בתוכה כאבים אשר נובעים מנזק מתמשך לאזור בעקבות חשיפה חוזרת לעומסים כבדים או בעקבות ביצוע של תנועות אחידות הפועלות על אזורי השכמות והגב לאורך זמן.

חשוב לציין כי בחלק לא מבוטל מן המקרים הכאב נובע ממתחים נפשיים אשר גורמים לכיווצים חוזרים ונשנים של שרירים אשר מחוברים לשכמות. בדרך כלל במקרים מהסוג הזה הפגת הלחץ הנפשי גורמת להיעלות של הכאבים ללא צורך בטיפולים נוספים.

כמו כן חשוב לזכור כי בחלק מן המקרים הכאבים נובעים מאיברים שאינם חלק ממערכת השלד. ניתן למנות מחלות רבות אשר קשורות לרחם, לכליות ולמעיים, אשר עלולות להוביל למצב של הופעת כאבים באזור השכמות. לכן חשוב מאוד לא להתעלם מכאבי שכמות כאשר הם מופיעים ולפנות לאבחנה רפואית מוקדם ככל הניתן.

שלח הודעה
1
צריך עזרה?
הי, איך נוכל לעזור לך?