10 מיתוסים על כאבי גב תחתון שחייבים להכיר » אסטריקס פיזיותרפיה
-

10 מיתוסים על כאבי גב תחתון שחייבים להכיר

10 עובדות על כאבי גב תחתון שעל כל אדם לדעת

כתבה זו הינה תרגום של מאמר שהתפרסם בשנת 2019 באחד מהז'ורנלים המדעיים הנחשבים בקהילה הרפואית (British journal of sports medicine). המאמר נכתב ע"י קבוצה של חוקרי גב תחתון בראשותו של פטר אוסליבן (Peter O’Sullivan), שנחשב לאחד מהחוקרים והקלינאים המצליחים והמשפיעים ביותר בנושא של כאבי גב תחתון.

למאמר המקורי באנגלית:

https://paulogentil.com/pdf/Back%20to%20Basics%20-%2010%20Facts%20Every%20Person%20Should%20Know%20About%20Back%20Pain.pdf

כאבי גב תחתון הינם נפוצים מאוד ויכולים להתרחש בכל גיל.

הם הגורם העיקרי למוגבלות בכל העולם, והרבה מהטיפולים המוצאים הינם יקרים, לא אפקטיבים ולעיתים עשויים אף לפגוע.
מה מניע את המוגבלות ואת הטיפולים הלא יעילים? אמונות שגויות ולא מדוייקות לגבי כאבי גב תחתון מקושרות עם רמות גבוהות יותר של כאבים, מוגבלות, היעדרות מעבודה, שימוש מוגבר בתרופות ובמשאבים רפואיים שונים. אמונות אלו נפוצות בקרב הציבור הרחב ומקבלות תמיכה נוספת דרך אמצעי המדיה השונים ע"י קבוצות שונות בתעשייה שרווחיהן הכלכליים תלויים בחוסר הידיעה של הציבור, ואף ע"י אנשי רפואה, שלעיתים, אף שכוונותיהם טובות, עשויים לעודד בעקיפין אמונות אלו. בכתבה זו נציג 10 אמונות שגויות ולא מדוייקות על כאבי גב תחתון ונסביר כיצד הן עשויות להשפיע על התנהגויות ותפיסות שקשורות לתגובה לכאב. לבסוף, נציג 10 טענות-נגד חשובות לגבי מידע עדכני ומבוסס ראיות על כאבי גב תחתון.

10 אמונות שגויות ולא מדוייקות לגבי כאבי גב תחתון

אמונות אלו נפוצות, מעודדות ע"י התרבות והחברה שלנו, ואינן נתמכות ע"י המחקר!

 1. כאבי גב תחתון מעידים על בעיה רפואית חמורה.
 2. כאבי גב תחתון נהיים כרוניים וחמורים יותר ככל שמתבגרים.
 3. כאבי גב תחתון כרוניים הינם תמיד תוצאה של נזק בריקמה.
 4. יש תמיד צורך באמצעי הדמיה (רנטגן, CT, MRI) כדי לגלות את הסיבה לכאבים.
 5. כאב המופיע בתנועה או בתרגילים הינו תמיד אזהרה לכך שנזק מתרחש לעמוד השדרה, ולכן זהו סימן שיש להפסיק או לשנות הפעילות.
 6. כאבי גב תחתון נגרמים בשל יציבה לא טובה כשאנו יושבים, עומדים או מרימים חפצים.
 7. כאבי גב תחתון נגרמים בשל שרירי ליבה חלשים, ושרירי ליבה חזקים מגנים תמיד מפני כאבי גב בעתיד.
 8. העמסה חוזרת ונשנית על עמוד השדרה גורמת לבלאי, לניוון ולנזק לרקמות.
 9. החרפה בכאב לאחר תקופה של הטבה, משמעותה שנגרם נזק ומחייבת מנוחה.
 10. תרופות כמו משככי כאבים חזקים, הזרקות וניתוחים הינם יעלים והכרחיים לטיפול בכאבי גב תחתון.

כיצד האמונות הללו על כאבי גב תחתון משפיעות על ההתנהגות שלנו?

אמונות שגויות אלו עשויות להוביל להתנהגות של הימנעות:

 • הימנעות מתנוחות נורמליות של עמוד השדרה, כמו כיפוף בעת ישיבה.
 • הימנעות מתנועה כמו כיפוף הגב.
 • הימנעות מפעילות גופנית ומפעילויות משמעותיות עבורנו ביומיום כמו מפגש עם חברים או הליכה בפארק.

אמונות שגויות אלו עשויות להוביל להתנהגות של מגננה:

 • הפעלה עודפת של השרירים, דומגת הפעלת שרירי הבטן באופן חזק מהרגיל לאורך כל שעות היום.
 • ביצוע תנועות רגילות באופן איטי וזהיר יתר על המידה.

אמונות שגויות אלו עשויות להוביל אדם לחפש התערבות רפואית שמטרתה לתקן את הביומכניקה הלכאורה לא תקינה או לרפא את המבנה שהוכרז כגורם לכאב בצילום. התערבויות רפואיות אלו עשויות להיות פולשניות כמו ניתוחים או זריקות, שלהן סיכונים נוספים, או תרופות, העשויות לגרום לתופעות לואי.

כיצד האמונות הללו על כאבי גב תחתון משפיעות עלינו מבחינה פסיכולוגית?

אמונות שגויות אלו עשויות לתרום למחשבות שלילות לגבי כאבי גב תחתון, המובילות לעוררות יתר לגבי הכאב, פחד מהשתתפות בפעילויות ערכיות עבורנו ודאגה לגבי העתיד. בשילוב עם חוסר בתחושת מסוגלות עצמית וחוסר בכישורים הסתגלותיים לטיפול באופן עצמאי, גורמים אלה עשויים לפגוע בבריאות המנטלית, ולהוביל ללחץ, חרדה ודיכאון.

שיקום לאחר ניתוחים אורטופדים

10 עובדות נכונות לגבי כאבי גב תחתון

הלך רוח חיובי לגבי כאבי גב תחתון מקושר עם רמות נמוכות יותר של כאב, רמות נמוכות יותר של מוגבלות, ועם פחות שימוש במשאבים רפואיים. לאחר שפתולוגיות חמורות או מסכנות חיים נשללו, הראיות מצביעות על כך ש:

 1. כאבי גב תחתון אינם בעיה רפואית מסכנת חיים.
 2. רוב כאבי הגב התחתון משתפרים והם אינם נהיים חמורים יותר עם הגיל.
 3. הלך רוח שלילי, התנהגות נמנעת, ציפיות שליליות לגבי ההחלמה והתנהגויות שליליות לגבי התמודדות עם הכאב מקושרים יותר עם כאב מתמשך לעומת הקשר בין נזק ברקמה לכאב מתמשך.
 4. אמצעי הדמיה (רנטגן, CT, MRI) עוזרים רק במספר מקרים מצומצם של כאבי גב. המינוח המקצועי שמתואר בתוצאות ההדמיה יכול להישמע מפחיד: מילים כמו "פריצת דיסק", "בלט דיסק", "ניוון", "לחץ על שורש העצב", "היצרות נוירופרמינות" הן מילים נפוצות שאנשים נחשפים אליהם כשהם קוראים את פיענוח ההדמיה שלהם, אך למעשה תוצאות אלו נפוצות בכלל האוכלוסיה, גם בקרב אנשים ללא כאבים. לכן, תוצאות ההדמיה לא יכולות לחזות את רמת הכאב של האדם ולא את רמת המוגבלות שלו ביומיום. בנוסף, אמצעי הדמיה אינם יכולים לספק צפי לגבי ההחלמה, אינם יכולים לחזות הישנות של הכאב בעתיד ואינם משפרים את תוצאות הטיפול. לקריאה נרחבת על התופעה הנ"ל לחצו כאן
 5. תרגול הדרגתי ותנועה בכל הכיוונים הם בטוחים ובריאים עבור עמוד השדרה.
 6. יציבה בעת ישיבה, עמידה או הרמת חפצים אינה יכולה לחזות כאבי גב תחתון ואינה יכולה להסביר את הכרוניות שלהם, במידה והכאבים מתמשכים.
 7. שרירי ליבה חלשים אינם הגורם העיקרי לכאבי גב תחתון, וחלק מהאנשים הסובלים מכאבי גב נוטים להשתמש יתר על המידה בשרירי הליבה שלהם. שמירה על חוזק שרירי הליבה זהו אכן דבר חיובי וחשוב לצורך טיפול בכאבי גב תחתון ומניעתם, אך כך גם הרפייתם כשאין בהם צורך.
 8. תנועה והעמסה על עמוד השדרה הינם בטוחים ומקנים חוזק מבני ועמידות כאשר מבוצעים בהדרגה.
 9. החרפה בכאב לאחר תקופה של הטבה יכולה להיות מפחידה, אך היא לרוב אינה קשורה עם נזק לריקמה, אלא היא מייצגת עליה ברגישות הריקמה. הגורמים הנפוצים להחרפות בכאב הם- תנועה חדה, לחץ, מתח, דאגה, מצב רוח ירוד, שינה לא טובה, חוסר פעילות או פעילות חדשה שהאדם אינו מורגל אליה. ניתן לווסת גורמים אלו או לפתח שיטות להתמודד עימם כשאיננו יכולים למנוע אותם לגמרי כדי למנוע החרפות בכאב. בכל מקרה, אם קיימת החרפה, במקום להתייחס אליה כפציעה, כדאי להבין שסביר שמדובר בעלייה ברגישות, וניתן להמשיך לזוז במסגרת גבולות הכאב עד שיחלוף.
 10. ניתוחים, זריקות ותרופות אינם הטיפול הממומלץ לכאבי גב. מלבד מספר מקרים מצומצם, הם לרוב לא יעילים, וכרוכות בהם סכנות ותופעות לואי לא נעימות. טיפול יעיל בכאבי גב תחתון הינו זול יחסית ובטוח. טיפול זה כולל:
  1. חינוך והקניית מידע לפי צרכיו של המטופל המעודד הלך רוח חיובי ותפיסות חיוביות לגבי הכאב.
  2. עידוד לשיפור הבריאות הגופנית והמנטלית באמצעות: הדרכה לפעילות גופנית ולהרגלי שינה ותזונה נכונים, שמירה על המעגלים החברתיים החשובים למטופל, הישארות בתעסוקה.

 סיכום כאבי גב תחתון

בכתבה זו סקרנו 10 מיתוסים נפוצים אך שגויים לגבי כאבי גב תחתון, וסיפקנו 10 עובדות-נגד נכונות המבוססות מחקר. חישבו האם כעת אתם יכולים לשנות את התפיסות שלכם לגבי כאבי גב תחתון: האם המחשבות שלכם חיוביות או שלילות? האם אתם מאמינים שאתם מסוגלים לפתור את הכאב? מהם תפיסותיכם בנוגע לאמצעי הדמיה וניתוחים? מה לגבי תפיסות מכאניות שונות כמו "חוליה שיצאה מהמקום" או יציבה לא נכונה?

חקירת האמונות הללו מאפשרת לפתוח צוהר לדיון אודות התפיסות השונות, ולספק מידע שמעודד מחשבות חיוביות ומגדיל את תחושת המסוגלות העצמית של האדם. בנוסף, עידוד של יציבה משתנה, חקירה תנועתית של מגוון התנועות האפשריות של עמוד השדרה, פעילות גופנית והעמסה הדרגתית, קידום אורח חיים בריא ועידוד שמירה על מעגלי החברה והסביבה החשובים לאדם, מסייעים בשינוי התפיסה לגבי הכאב, בהורדת החרדה, מקנים למטופל ביטחון עצמי, יכולות לטיפול עצמי ויכולת קבלת החלטות טובה יותר לגבי הטיפול הנכון עבורו.

הגעתם עד לכאן? נראה שאתם בכיוון הנכון לפתור את כאבי הגב שלכם!!

אתם מוזמנים לצפות בסרטונים שלנו שכוללים תרגול חיזוק ותנועה לשיפור כאבי גב תחתון:

 

 

 

 
 


עיסוי עצמי

עשיתם הכל ועדיין סובלים מכאבי גב תחתון? זה הזמן לראות פיזיותרפיסט ספורט מומחה.
חייגו אלינו או השאירו פרטים ונחזור אליכם עם שיחת ייעוץ עם פיזיותרפיסט מומחה לטיפול בכאבי גב תחתון ללא עלות 09-9790566

*הכתבה מתייחסת לרוב כאבי הגב באוכלוסיה (כ-90%).
כמו בכל נושא, יש מקרים יוצאים מן הכלל, ובמקרים אלה אופן הטיפול משתנה בהתאם למקרה.


עם טיפול נכון, על ידי איש מקצוע שיקשיב לכם, יבנה לכם תכנית טיפול אישית הכוללת שילוב טיפול מנואלי ותרגול אקטיבי – תגיעו לתוצאות.
אסטריקס פיזיותרפיה – מקצועיות. איכות. תוצאות.

השאירו את פרטיכם, קבלו שיחת ייעוץ במתנה עם פיזיותרפיסט מומחה, והתחילו את השינוי כבר היום.