דיקור מערבי - דיקור יבש - הפתרון לכאבי שרירים » אסטריקס פיזיותרפיה

 

דיקור יבש / דיקור מערבי / Dry needling / IMS- Intramuscular stimulation

מה זה דיקור יבש?

דיקור מערבי (שמות נוספים – דיקור יבש, דיקור רפואי)היא טכניקה חדשה לטיפול בכאבי שרירים ושחרור נקודות הדק (Trigger Points), ובה אנו מחדירים מחט דקה ישירות לתוך השריר, ללא הזרקת חומר.

מכירים את הסיטואציה שבה נתפס לכם שריר, וגורם לכאבים ברוב הפעולות היומיומיות שלכם?קורה לכולם!
ב-90% מהמקרים הכאב יחלוף תוך שבוע עם קצת חימום של המקום, עיסוי, ותרגילים להפעלת השריר.מה קורה כשהכאב לא חולף? כשעבר כבר חודש והכאב השרירי המציק הזה עדיין מלווה אתכם ביומיום?

דיקור מערבי - דיקור יבש

מהי נקודת הדק / טריגר פוינט?

טריגר פוינט / נקודת הדק – אזור בשריר בו מופק כאב בתנועה או במגע ישיר באותה נקודה. ניתן להרגיש נקודות טריגר במישוש.
לעיתים, בעקבות עומסים מתמשכים או פציעות, חלק מסיבי השריר מתכווצים ונשארים במצב הזה לאורך זמן, ללא אספקת דם וחמצן.כשסיבי השריר נמצאים במצוקת חמצן, הם לא מצליחים להשתחרר חזרה למצב נורמלי. בשלב זה ייתכנו כאבים. הכאבים יכולים להיות נקודתיים או מוקרנים לאזורים אחרים בגוף.

איך דיקור מערבי יבש משחרר טריגר פוינטס?

בדיקור מערבי אנו מחדירים מחט לשריר המעורב בכאבים. המטרה היא למצוא טריגר פוינטס.
איך יודעים אם הגענו לטריגר פוינט? בזמן הדיקור, השריר יגיב בקפיצה קלה (Local twich respond). ברגע הטוויץ' יש פתיחה של זרימת דם לסיבים המכווצים ושיפור החימצון באופן מיידי.

מהן האינדיקציות לדיקור מערבי יבש

  • נקודה בשריר המורגשת במגע ע"י המטפל
  • המטופל מזהה את הכאב שלו בעת מגע ולחיצה על הנקודה הכואבת ע"י המטפל.
  • כאב המגביל טווח תנועה, או מופיע בסוף טווח התנועה של המפרק.
  • חולשה של שריר כתוצאה מאינהיביציה (חוסר יכולת של סיבי השריר להתגייס לעבודה)
  • הדיקור יעיל בכאבי צוואר, כאבי שכמות, כאבי כתפיים, טניס אלבו, כאבים באמה ובכף היד, כאבי גב תחתון, כאבים באגן ומפרק הירך, כאבי ברך, כאבים בתאומים, שין ספלינטס, כאבים בכף הרגל והקרסול

מחקרים מראים כי דיקור מערבי -דיקור יבש יעיל מאוד להפחתת כאבים, שיפור טווח תנועה של השריר ועידוד גיוס סיבי שריר. בנוסף, לאחר הדיקור יש שחרור של אופיואידים בגוף התורמים להפחתה בכאבים.

כשהכאב הוא שרירי, הטיפול בדיקור מאוד אפקטיבי. על ידי שילוב של דיקור יבש, מתיחות שריריות, תרגול אקטיבי וניהול עומסים נכון ניתן לפתור את הכאב אחת ולתמיד -לעיתים גם בסשן קצר של 2-3 טיפולים.

האם דיקור מערבי כואב?

הדיקור מתבצע על ידי מחטים דקים וחדים מאוד ולכן ברוב המקרים הכאב הוא מינימלי. יש אזורים בגוף שיותר כואבים כמו למשל כף היד. בכל מקרה, הכאבים נמשכים למספר שניות. כמו בכל דבר, יש אנשים הרגישים יותר לדיקור ויש אנשים שכלל לא ירגישו את המחטים.
לאחר הדיקור ייתכן כאב קל בנקודות הדיקור למשך מספר שעות עד יומיים.

 

טכניקות לביצוע דיקור יבש

 קיימות מספר טכניקות שונות אשר באמצעותן מבצעים דיקור יבש, הטכניקה הנפוצה היא החדרה של המחט לשריר באופן בטיחותי, ומציאת נקודות טריגר בשריר.

טיפולי דיקור מערבי כוללים בתוכם החדרה של מחט אשר גורם לתחושת דקירה קלה, התחושה אינה צריכה להימשך יותר מכמה שניות בודדות. ישנם מקרים בהם החדרת המחט גורמת לכיווץ של השריר.

מטופלים רבים מדווחים על הקלה בכאב כבר לאחר הטיפול הראשון. מדובר על שיטת טיפול בטוחה מאוד ביחס לשיטות אחרות. ישנם מקרים בהם מטופלים מדווחים על רגישות מקומית או על הופעה של שטפי דם קלים. ברוב המוחלט של המקרים תופעות הלוואי הללו חולפות תוך יום או יומיים לכל היותר.

מקרים בהם דיקור יבש נחשב יעיל במיוחד

כפי שכבר סיפרנו לכם, דיקור יבש היא טכניקה הפועלת על הרקמה השרירית, בשל כך טכניקת הדיקור היבש יעילה מאוד כאשר מדובר על כאבים כרוניים שמקורם הוא בשריר: כאבים שונים בשרירי הצוואר, כאבי שרירים כתוצאה  מתאונת דרכים, כאבים בגב וכאבי שכמות, כאבים בשרירי התאומים בעיקר אצל אנשים אשר מבצעים פעילות ספורטיבית לעיתים קרובות ועוד. בנוסף על כך דיקור יבש יעיל גם לטיפול בדלקות גידים כמו למשל: דלקת בגיד אכילס, דלקת בגיד הארבע ראשי וכו'.

כמו כן דיקור יבש יעיל גם בהפחתה של כאבים כרוניים הנובעים מבעיות עצביות שאחד מהתסמינים המשניים שלהם הוא כיווץ שרירים יתר על המידה.

כיצד מתבצע דיקור יבש הלכה למעשה?

טכניקת דיקור יבש מתחלקת ל-3 שלבים עיקריים:

  • בשלב הראשון המטפל יזהה את המקור לכאב בשריר באמצעות מישוש של השריר שאמור לגרום לכאבים מתאימים. במרבית המקרים המטפל ירגיש תחושה של נוקשות כאשר הוא ימשש את השריר.
  • בשלב השני המטפל מחדיר את המחט המתאימה לנקודה המתאימה בשריר של המטופל.
  • כאשר המחט נמצאת בתוך גופו של המטופל, המטפל מבצע תנועות קלות עם המחט בתוך השריר של המטופל כדי להגיע למצב של כיווץ לא רצוני של השריר, לאחר כיווץ לא רצוני של השריר המטפל מוציא את המחט.
 
 

דיקור יבש – למי זה מתאים?

במרוצת השנים פגשנו לא מעט אנשים אשר תהו למי הלכה למעשה דיקור יבש עלול להתאים. אם נרד לעובי הקורה אנו נראה סקאלה רחבה של אנשים אשר מטפלים בעצמם באופן קבוע באמצעות טכניקת דיקור יבש למטרות שונות. בין הסוגיות הבולטות בדיקור יבש ניתן לראות: כאבי שרירים כרוניים ו/או זמניים, כאבים הקשורים לשלד הגוף ולשם הפחתת סטרס ולחץ.

דיקור יבש נחשבת אחת השיטות היעילות והשכיחות ביותר בעולם הדיקור והעיסוי ונעשית על ידי שימוש בטכניקות מתקדמות לצד התאמת כלים טיפוליים לשם אבחנת המטופל ומתן פתרון. טיפול בדיקור יבש צריך להיעשות בהתאמה אישית ויחד עם בעל מקצוע המתמחה בתחום לשם יעילות ומקסום הטיפול.

“סיימתי דיקור יבש, מה הלאה?"

לאחר לא מעט מחשבות ותהיות החלטתם לגשת לדיקור יבש, יחד עם זאת אתם לבטח שואלים את עצמכם מה הם התחושות אותם אתם תרגישו לאחר הטיפול וכמה זמן יקח לטיפול להשפיע על שאר המערכות בגוף. מרגע הטיפול ועד 72 שעות לאחר מכן הגוף מגיב לטיפול אותו הוא עבר, בשל כך אנו ממליצים להיות עם יד על הדופק ולדווח למטפל על כל הרגשה חריגה אותה אתם מרגישים. יחד עם זאת ברוב המקרים התגובה תהיה תקינה לחלוטין, אל תשכחו שהמטרה בסופו של יום היא לרפא ולשפר את המצב.

אנו ממליצים בכמה שעות שלאחר דיקור יבש לא ללכת לחדר כושר ו/או להעמיס משקלים שונים על הגוף מאחר והשריר צריך מנוחה על מנת למקסם את הטיפול ולמנוע עומסים ופציעות.

דיקור מערבי דיקור יבש - המלצה

מה ההבדלים בין דיקור מערבי לדיקור סיני?

  דיקור סיני דיקור מערבי
מיקום הדיקור על פי שיטת המרידיאנים על פי שיטת הטריגר פוינטס – מורגש במגע.
אינדיקציה קלינית להצלחת הדיקור אנרגיית החיים – "צ'י" Twich המופיע בעת הדיקור
עומקהדיקור דיקור שטחי דיקור עמוק עד להגעה לסיבי השריר
מטרת הדיקור איזון אנרגיית צ'י שיפור זרימת דם וחמצן לשריר
     

קישורים למאמרים רלוונטיים:

Dry needling — peripheral and central considerations

Dry needling in orthopedic physical therapy practice

הפיזיותרפיסטים ב"אסטריקס פיזיותרפיה" מוכשרים ומוסמכים לטיפול באמצעות דיקור מערבי.
חייגו עכשיו לייעוץ טלפוני ללא תשלום, ודעו מיד אם טיפול בדיקור יבש יכול לעזור לכאבים שלכם.
אסטריקס פיזיותרפיה רעננה – 09-9790566

השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם